چهارشنبه دوم خرداد ۱۳۸۶ ساعت 0:7

روز گذشته گروهي از جانبازان و آزادگان جنگ هشت سالهء ايران و عراق در اعتراض به قطع حقوق خود در خيابان پاستور، مقابل نهاد رياست جمهوري تجمع كردند.

اين گروه از جانبازان و آزادگان كه از شهرستان‌هاي اراك و يزد به تهران آمده بودند براساس قانون «حالت اشتغال» بيش از يك‌سال حقوق دريافت كرده‌اند و اكنون حقوقشان از سوي بنياد شهيد و امور ايثارگران قطع شده است.

مطابق قانون «حالت اشتغال» مصوبهء 25/11/61 مجلس شوراي اسلامي و اصلاحيه‌هاي بعدي آن و همچنين آيين‌نامه‌هاي اجرايي اين قانون، دولت مكلف به برقراري حقوق و مزاياي ماهانه براي خانوادهء شهدا و آن دسته از جانبازان و آزادگاني است كه از طريق كميسيون پزشكي بنياد شهيد و امور ايثارگران از كارافتاده كلي شناخته شوند. در مادهء واحدهء اصلاح تبصرهء يك قانون «حالت اشتغال» مصوب_ ۲۴/۲/۷۴مجلس شوراي اسلامي آمده است: «براي آن دسته از شهدا وجانبازان و آزادگان از كار افتادهء كلي و مفقودالاثر كه مستخدم دولت نبوده و شهيد يا مفقود يا جانباز يا آزاده از كارافتاده شده‌اند با توجه به ميزان تحصيلات و تخصص آن‌ها حسب مورد از طرف بنياد شهيد انقلاب اسلامي بنياد مستضعفان و جانبازان با تنفيذ مقام رهبري و ستاد آزادگان از محل كمك دولت به بنياد شهيد، حقوق و مزاياي همتراز نظام هماهنگ پرداخت تعيين و پرداخت خواهد شد

آن طور كه جانبازان معترض مي‌گويند ماجرا  از اين قرار است كه در ماه‌هاي پاياني سال 84 كميسيون پزشكي بنياد با برگزاري جلساتي در مراكز استان‌ها تعدادي از جانبازان را معاينه و به عنوان ازكارافتادهء كلي معرفي مي‌كنند.

بر همين اساس فهرستي به معاونت تعاون و امور اجتماعي بنياد كه تنظيم احكام حقوقي جانبازان را بر عهده دارد ارايه مي‌شود و معاونت تعاون نيز پرداخت حقوق به اين جانبازان را آغاز مي‌كند. اما پس از 14 ماه از پرداخت حقوق به اين جانبازان كه در سراسر كشور بالغ بر 2000 نفر هستند كميسيون پزشكي بدون ارايهء هيچ دليل خاصي اعلام كرده كه حكم ازكارافتادگي كلي اين جانبازان باطل است و بر اين اساس حقوق اين جانبازان بايد قطع شود. جانبازان استان مركزي به ويژه شهر اراك كه مشمول اين بي‌مهري شده‌اند حدود 200 نفر هستند كه پس از اعتراض در مركز استان كه نتيجهء مطلوبي دربرنداشته است از روز گذشته مقابل نهاد رياست‌جمهوري تجمع كرده و خواستار اعادهء حقوق خود شده‌اند.

يكي از جانبازان مي‌گويد: «بعد از 14 ماه پرداخت حقوق، مسايل مالي زندگي خود را با اين حقوق تنظيم كرده‌ايم حالا بدون هيچ دليلي حقوقمان قطع شده كه مشكلات بسياري براي ما پديد آورده است

يكي ديگر از جانبازان معترض كه مدت 26 ماه نيز در اسارت نيروهاي عراقي بوده است با حالت كنايه، همزماني سوم خرداد و روز آزادي خرمشهر با اين واقعه را قدرداني از رزمندگان و جانبازان عنوان مي‌كند.

چند نفر از جانبازاني كه به نمايندگي از معترضان به دفتر داوود احمدي‌نژاد، رييس دفتر بازرسي ويژهء رييس‌جمهور دعوت شده بودند پس از اين ديدار گفتند وي قول برگزاري جلسه‌اي را با مسوولان بنياد داده است كه با حضور نمايندگان جانبازان برگزار خواهد شد. اما بيش‌تر جانبازان به نتيجهء اين جلسه خوش‌بين نبوده و معتقد بودند اگر مسوولان بنياد قصد حل مشكل آن‌ها را داشتند اين مشكل را پديد نمي‌آوردند.

بنا به گفتهء برخي از جانبازان طي روزهاي آينده از چند استان ديگر نيز به اين جمع مي‌پيوندند.

اين جانبازان قصد دارند امروز را در مقابل مجلس شوراي اسلامي تجمع كرده و اعتراض خود را به نمايندگان مردم نيز ابلاغ كنند.

امشب نيز همزمان با همايش تجليل از ايثارگران كه به مناسبت سالگرد آزادي خرمشهر با حضور رييس‌جمهور برگزار مي‌شود، به تالار وحدت خواهند رفت تا اعتراض خود را به گوش رييس‌جمهور برسانند اما آيا اين اعتراضات نتيجه‌اي در برخواهد داشت يا همچون اعتراض معلمان و كارگران و ... بي‌پاسخ خواهد ماند؟ پاسخ به اين پرسش طي چند روز آينده مشخص خواهد شد.

 

پی نوشت : بر اساس آخرین خبر رسیده در جلسه مشترک مسئولین نهاد ریاست جمهوری ، مسئولین بنیاد شهید و امور ایثارگران و نمایندگان جانبازان معترض ، قول مساعد در خصوص برقراری مجدد حقوق جانبازان داده شد و جانبازان از ادامه تجمعات اعتراض آمیز خود منصرف شده و ضمن مراجعه به شهر خود منتظر اجرای وعده مسئولین بنیاد خواهند ماند.

 

اخبار مرتبط :

جمعی از جانبازان مقابل دفتر ریاست جمهوری تجمع کردند

اعتراض جانبازان به عملکرد بنیاد شهید

جمع جانبازان اراکی مقابل نهاد ریاست جمهوری

 

 

نوشته شده توسط کرمی | لینک ثابت | موضوع: